0 (216) 688 36 00
ALTI ŞAPKA

Altı Şapka Nedir?Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Edward De Bon tarafından oluşturulmuş bir tekniktir. İnsanların farklı düşünce yaklaşımları ile çok yaratıcı fikirler ortaya konulabileceğinden hareket etmektedir. Buna göre altı farklı yaklaşım tanımlamış ve her bir yaklaşımı farklı renkte şapkalarla sembolize edilmiştir.


De Bono’nun altı şapkası:

Beyaz şapka (Boş sayfa): Tarafsız şapkadır. Görüşülen konu ile ilgili net bilgi ve raporlar ortaya konur. (objektif)

Kırmızı şapka (Ateş): Duygusal şapkadır. Görüşülen konu ile ilgili olarak, kişilere hiçbir dayanağı olmadan, sezgi, fikir ve duygularını söyleme fırsatı verir. (sübjektif)

Sarı şapka (Güneş): İyimser şapkadır. O işin avantajları ortaya konulur. Övgü, olumlu görüşler söylenir. (objektif)

Siyah şapka (Yargıç cübbesi): Kötümser şapkadır. Eleştiri, olumsuz görüşler ile görüşülen konunun riskleri, gelecekte doğuracağı problemler ortaya çıkar. (objektif)

Yeşil şapka (Bitki): Yenilikçi şapkadır. Konuyla ilgili alternatifler ve yeni yaklaşımlar araştırılır. 'her şey uyar' (spekülatif)

Mavi şapka (Gökyüzü): Serinkanlı şapkadır. Düşünce sistematize edilir. "Büyük Resim," "İdareci şapka," "Meta şapka," "düşünmenin düşünülmesi", tüm süreci (gözden geçirme)

Kaynak: https://tr.wikipedia.org


Nasıl Yürütülür?

1.    Sisteme kayıtlı bir kullanıcı tarafından üzerinde çalışılacak konu belirlenerek yeni bir seans açılır.

2.    Başlatılan seansın duyurusu diğer kullanıcıların da görebileceği şekilde ortak iletişim platformunda yayınlanır.

3.    Kullanıcılar seans duyurusunun altında yer alan Seansa Katıl butonuna tıklayarak ilgili seansı görüntülerler.

4. Seans duyurusunu  gören katılımcılar duyuruya tıklayarak veya  Altı Şapka seanslarını görüntüleyerek, açık seanslardaki konularla ilgili fikirlerini yazmaya başlarlar. Fikiri önerisini yazan kişi aynı zamanda bu fikir önerisini hangi renk şapka grubu başlığı altında yazdığını seçer.

5.    Altı şapka başlığı altında sınıflandırılan seansta paylaşılan bilgileri inceleyen katılımcıya fikirleri beğenme yoluyla oylar, ya da kendisi bir fikir önerisinde bulunarak diğer katılımcıların beğenisine sunar.

6.    Seans yöneticisi oylamalar sonucu fikirlerin önem sırası belirlendiğine kanaat getirdiğinde seansın sonucuna yorum ekleyerek kapatır.

7.    Seans yöneticisi yorumlamasını bitirdikten sonra sonuçları ortak iletişim alanında yayınlar.

GİRİŞ / KAYIT EKRANI Close

Lütfen kontrol ediniz !

Göster Lütfen kontrol ediniz !

Şifremi unuttum

Lütfen kontrol ediniz !

Lütfen kontrol ediniz !

Sakla Lütfen kontrol ediniz !

Şifrenizi mi unuttunuz?
Lütfen email adresinizi giriniz. Email adresinize şifrenizi göndereceğiz.

Lütfen kontrol ediniz !

Giriş ekranına dön

NarFikir Web Uygulaması Kullanım Koşulları

Bu sözleşmeyi okuyup, anlayıp, aşağıdaki koşulları kabul eden tüzel veya özel kişi; Kullanıcı, InoTec Teknoloji ve Yönetim Danışmanlığı Ltd. Şti.; InoTec olarak anılacaktır.


İş bu sözleşme InoTec tarafından sunulan NarFikir uygulamasındaki hizmetleri kapsamaktadır.

Kullanıcı NarFikir sistemine kayıt olduğu andan itibaren şu şartları kabul etmiştir:

  • Kullanıcı, NarFikir sistemi tarafından gönderilen tüm e-posta mesajlarını almayı, sistemde paylaştığı her türlü bilginin yasal şartları içerecek şeki lde herhangi bir hakaret, küfür, diğerlerini rencide edici söz, yalan beyan, politik eleştiri, gereksiz miktarda spam olarak tanımlanabilecek bilgi, şirket veya üçüncü kişilerin gizliliğini ifşa edici nitelikte bilgi, içermediğini garanti etmektedir.
  • Sisteme konulan bilginin güvenliği tamamen kullanıcının kendi sorumluluğundadır.
  • Kullanıcı, diğerlerinin çalışmasını engelleyici nitelikte davranış, sistemin işlemez haline getirilmesi için düzenleme yapmak, sistemin elektronik olarak çökertilmesi gibi davranışlara girmeyecek veya kendi bilgisi dahilinde 3. Şahısların bu şekilde bir eyleme girmesini engelleyecektir.
  • InoTec; NarFikir sistemi ile Internet servis sağlayıcı kuruluşun kuralları çerçevesinde kesintisiz hizmet sunmayı garanti eder. Sistemdeki bilgilerin aylık periyotlarla periyodik olarak yedeğinin alınmasını, sistemde yapılan elektronik güvenlik önlemleri ile sistemin kötü amaçlar için kullanılmasını, bilgilerin çalınmasını engellemeye yönelik önlemler alınmasını sağlayıcı çaba sarf eder.
  • Taraflar elektronik ortamda paylaşılan bilgilerin tam güvenliğinin sağlanmasının mümkün olamayacağının bilincinde bu kullanım koşullarını ve paylaşımlarını bu çerçevede yapmayı kabul etmiştir.
  • InoTec, bu sözleşmenin sistem kullanımına yönelik maddelerine tek taraflı olarak ilave maddeler ekleyebilir.
  • InoTec tek taraflı olarak bu NarFikir web hizmetini vermeyi durdurma, kullanıcılar tarafından hizmetin alımına ait belirli bir ücret talep etme, sistemde yayınlanmak üzere reklam faaliyeti yürütme, bu sözleşmede belirtilen koşullara aykırı olarak hareket eden kullanıcıları sistemden silme haklarını saklı tutar.
  • İş bu sözleşmede belirtilmeyen hususlarda Türk Ticaret Kanunu ve diğer ilgili mevzuat geçerli olacaktır.
  • Bu sözleşmeyle ilgili yazışma kullanıcıların e-posta adresine ve InoTec’in sistemde verilen adresine yapılacaktır.
  • Anlaşmazlık halinde yetkili merci İstanbul Mahkemeleri’dir.

Bu sözleşme elektronik olarak onaylanmak sureti ile, üye kaydının yapıldığı anda yürürlüğe girmiş, kullanıcı tarafından sistem kullanıldığı ve kendi kaydını silinmediği sürece yürürlükte olacaktır.